Poslovna komunikacija u Južnoj Koreji
Tradicija i običaji raznih nacija mogu mnogo da se razlikuju od naših. Ista situacija je i sa poslovnim običajima. Prošle nedelje sam imao priliku da se susretnem sa predstavnicima tri južnokorejske kompanije. Kako mi je ovo bila prva prilika da komuniciram sa nekim iz te daleke zemlje, a znajući da su oni vrlo tradicionalni, prvo sam istražio njihove običaje pri poslovnim susretima. Prenosim svoja saznanja i iskustvo iz proteklih nekoliko dana.
Prvi sastanak
- Najbolje bi bilo da Vas neko treći upozna sa poslovnim ljudima iz Koreje. Odnosno, da ne priđete sami i da se predstavite.
- U današnje vreme je rukovanje prihvaćeno i u Koreji. Može se desiti da se Vaš sagovornik blago nakloni pre rukovanja.
- Razmena vizit karti je vrlo bitna pri prvom susretu. Veoma je važno da naglasite titulu, kako bi se odmah utvrdio odnos između Vas i sagovornika. U poslednje vreme je trend da se u Zapadnom svetu ne govore titule, ali to stvara problem pri komunikaciji sa ljudima iz Koreje. Korejanci uglavnom žele da za sagovornika imaju nekog ko je istog ranga kao i oni.
- Koristite obe ruke prilikom rukovanja. Ukoliko to nije moguće, onda levom rukom pridržite zglob svoje desne ruke.
- Vizit karte koje dobijete prilikom upoznavanja bi trebalo da stavite na stol, ispred sebe. Ni slučajno nemojte da ih stavite u džep, ili pišete po njima. To se smarta velikom uvredom!
Poslovni sastanci
- Sastanci bi trebalo da se zakažu bar dve nedelje unapred. Većina sastanaka su obično u periodu od 10 do 12 pre podne, ili od 2 do 4 posle podne.
- Nemojte da kasnite. To se smatra velikom uvredom. Ako vidite da nećete stići na vreme, obavezno javite. S druge strane, nemojte se iznenaditi ako korejski menadžeri zakasne nekoliko minuta, jer su često veoma zauzeti.
- Takođe, nije neuobičajeno da korejski rukovodioci otkažu sastanak, čak ni bez najave. Nekada to može da bude zbog iznenadne situacije, a nekada to može da bude signal da nisu zainteresovani da se sastanu sa Vama.
- Darivanje je uobičajeno pri prvom sastanku. Pokloni su način da se stekne nečija naklonost i izgradi veza. Sačekajte prvo da Vam domaćin pokloni nešto, a tek onda Vi uzvratite sa Vašim poklonom. Poklon bi trebalo da primite sa obe ruke. Trebalo bi da uzvratite poklonom slične vrednosti. Ukoliko u delegaciji postoje starije osobe, onda bi te osobe trebalo da prime vrednije poklone. Ja sam na primer pripremio “čokanje” kao tradicionalni srpski poklon.
- Kako biste poboljšali komunikaciju, savet je da unapred pošaljete brošure, ponude i ostali promotivni materijal.
Nadam se da ćete imati priliku da iskoristite ove savete i da će Vam se pokazati kao korisni.